Olympiádu vo varení pirohov vyhrali Zelienkovci

Rodinná športová olympiáda, varenie pirohov, šúľancov a šmirkasu, detský folklór, cyklo-aktivity a propagačný zápas.

Toto a ešte podstatne viac sa dalo do sýtosti zažiť na nedeľnom podujatí 9.10.2016 v rámci Regionálnych olympijských hier v meste Zvolen v priestore pri katolíckom kostole.

Organizačne celé podujatie zorganizovalo OZ Slovenský šport, mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum a počas ďalších aktivít svojim dielom prispeli aj ďalší partneri.

Všetko to po 9-tej odštartoval nultý ročník vo varení bryndzových pirohov. Nakoľko však na poslednú chvíľu zopár súťažných družstiev odrieklo účasť, túto súťaž absolvoval jediný tím a to niekoľkopočetné družstvo ochotníckych divadelníkov, dobre známych Zelienkovcov.

Medzitým, ako si títo pripravovali všetko potrebné (parák, cesto, atď) opodiaľ Oľga Luptáková zo združenia Tradičná chuť regiónov s jednou tetuškou sa najskôr pustili do prípravy bryndzovej nátierky, každému dobre známej pod názvom šmirkas (ovčia bryndza, maslo, cibuľa, paprika). Túto nátierku následne ochotne natierali na chlieb a dávali ochutnať ľuďom dve mladé dobrovoľníčky.

Ďalšou podstatnou aktivitou bola súbežne prebiehajúca športová olympiáda, ktorú organizačne zastrešovalo CVČ Domino a táto trvala až do záveru celej akcie, cca do 13-tej hodiny a mohli sa do nej zapojiť rodiny s deťmi a poprípade aj vyhrať nejakú cenu.

Celá partia Zelienkovcov po 10-tej makala už na plný plyn a nakoľko sa ľudia nielen po omši z kostola v hojnom počte na námestie zobrali, začala sa aj Detská škola varenia, počas ktorej deťúrence vyrábali tradičné makové šúľance.

Do tohto všetkého a počas celého podujatia v niekoľkých blokoch vystúpili na pódiu šikovní folkloristi z DFS Zornička a aj keď bolo sychravo, čoskoro aj zubaté slniečko sa ukázalo.

Aby sa na niečo nezabudlo, treba pripomenúť, že v priestore námestia si bolo možné kúpiť čerstvé kravské mliečko z automatu a vedľa ešte kto mal chuť mal možnosť pomaškrtiť si na trdelníku.

Zelienkovci postupne ako sa dovarila jedna várka pirohov pracovali na ďalšej. Zároveň ich na koštovku rozdávali v rade stojacim ľudom a veru po chuťovej stránke boli fantastické a aj náš zvolenský víceprimátor Stehlík si pochutnával.

Na samotný záver, keď sa už aj z posledného cesta pirohy ľudom porozdávali prišlo k symbolickému odovzdaniu ceny pre víťaza tejto olympiády a pohár víťaza (ako inak) získali Zelienkovci.

Poobedný program

Po 14-tej odštartovali pri fontáne cyklo-preteky, ktoré zorganizovalo združenie Cyklo Zvolen a na druhej strane námestia začal v tom istom čase propagačný zápas na podporu náboru nových členov do týmov MFK Zvolen, kde si to rozdali na improvizovanom ihrisku mladí šarvanci.

K záveru tohto celodenného podujatia predviedli všetkým prítomným svoj um a talent deťúrence na bikrosových bicykloch z NovoCK TRIAL. Bolo až neskutočné sledovať, čo všetko chlapci dokážu nielen na dvoch kolesách, ale aj jednokolkách.

Na úplný záver všetci nádejní futbalisti dostali medaily za účasť.

Celý článok na: https://zv-podujatia.com/2016/10/11/olympiadu-vo-vareni-pirohov-vyhrali-zelienkovci/