OLYMPIÁDY a SÚŤAŽE

Realizácia PREDMETOVÝCH OLYMPIÁD a POSTUPOVÝCH  SÚŤAŽÍ

v škol. roku 2022/2023

• Informácie ku všetkým prebiehajúcim kolám súťaží poskytuje RÚŠS priebežne všetkým, ktorí o informácie požiadajú a RÚŠS ich zverejňuje na stránke http://www.russ-bb.sk

Kontaktná osoba:
            PhDr. Gabriela Zajková, metodik pre TV, šport, mládež a súťaže /dlhodobá PN

zastupuje  ju:

PaedDr. Kamila Strapková
vedúca odboru metodiky  048/32 26 3190918 765 391

kamila.strapkova@russ-bb.sk

Kto riadi postupové súťaže a predmetové olympiády?

Na celoštátnej úrovni

Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len MŠ VVaŠ SR )

a Národný inštitút vzdelávania a mládeže (ďalej len NIVAM)

• Celoštátne odborné komisie, ktorých predsedovia sú menovaní MŠ VVaŠ SR, ktoré garantujú odbornú stránku jednotlivých olympiád.
  • NIVAM, ktorý finančne a organizačne zabezpečuje celoštátne kolá predmetových olympiád a postupových súťaží a výberových sústredení pred medzinárodnými súťažami.

Úlohou NIVAM je metodická spolupráca so všetkými realizátormi, zabezpečenie tvorby a distribúcie testov, úloh a riešení realizátorom nižších kôl súťaží.

Na regionálnej a krajskej úrovni

Regionálny úrad školskej správy (ďalej len RÚŠS) v Banskej Bystrici poverí CVČ, školy,

alebo školské zariadenia patriace do Banskobystrického kraja organizáciou kôl.

• Okresné, krajské a regionálne komisie, ktorých členovia sú menovaní, na základe návrhu celoštátnej odbornej komisie z radov učiteľov základných škôl, stredných škôl, vysokých škôl, vedeckých inštitúcií a iných významných organizácií v regióne.

Každá predmetová olympiáda a postupová súťaž sa riadi platným organizačným poriadkom, zaregistrovaným na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizačné poriadky jednotlivých predmetových olympiád a postupových súťaží určujú a upravujú priebeh konkrétnych podujatí a sú záväzné pre všetkých organizátorov jednotlivých kôl súťaží v SR. Organizačné poriadky súťaží nájdete pod jednotlivými súťažami.